Ogólne Warunki Sprzedaży Firmy Polynea
§ 1. Definicje
- Na potrzeby niniejszych warunków sprzedaży ustala się następujące definicje pojęć:
- OWS – niniejsze Ogólne Warunki Sprzedaży
- Sprzedawca – Polynea zakład Produkcyjno Usługowy Marek Grabek zakład produkcyjny w Rakoniewicach, ul. Starowolsztyńska 4, 62-067 Rakoniewice, Polska, NIP – 9271133686, REGON 081176701 siedziba w Świebodzinie ul.Żaków 6c/8 66-200 Świebodzin
- Kupujący – rozumie się przez to osoby fizyczne, jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej, lecz z mocy przepisu szczególnego posiadające zdolność do zaciągania zobowiązań, osoby prawne dokonujące zakupów Towarów u Sprzedawcy w ramach prowadzonej przez niego działalności gospodarczej,
- Towary – rozumie się przez to rzeczy ruchome, oferowane przez Sprzedawcę w ramach bieżącej oferty handlowej,
- Umowa – umowa sprzedaży zawarta pomiędzy Sprzedawcą i Kupującym, na skutek złożonego przez Kupującego zamówienia na Towar, stanowiąca potwierdzenie przyjęcia przez Sprzedawcę zamówienia na warunkach wskazanych w tej Umowie oraz w niniejszych OWS.
- Strona/Strony – Kupujący bądź Sprzedawca albo oba te podmioty łącznie.
- Niniejsze OWS regulują zasady sprzedaży Towarów przez Sprzedawcę, w zakresie nie uregulowanym w Umowie.
- Przyjęcie warunków sprzedaży, innych niż określone niniejszymi OWS, wymaga każdorazowego potwierdzenia przez Sprzedawcę w formie
pisemnej, pod rygorem nieważności. - W przypadku sprzeczności pomiędzy treścią OWS a Umową pierwszeństwo mają postanowienia Umowy.
§ 2. Tryb składania, przyjmowania i realizacja zamówień
- Oferty Sprzedawcy zawierające dane określające ilość, wymiary Towaru lub rysunki mają jedynie charakter orientacyjny. Jeżeli Kupujący
zażyczy sobie zachowania dokładnych parametrów Towaru, powinien żądanie to wyrazić wprost w zamówieniu. - Sprzedaż Towarów realizowana jest przez Sprzedawcę wyłącznie na podstawie pisemnych zamówień Kupującego (dalej „zamówienie/a”), zawierających co najmniej: oznaczenie Kupującego, rodzaj zamawianego Towaru, ilość, oczekiwany termin realizacji zamówienia, sposób odbioru Towaru, podpis osoby upoważnionej do reprezentacji Kupującego.
- Sprzedawca dokonuje przyjęcia do realizacji zamówienia wyłącznie poprzez zawarcie Umowy. Do zawarcia Umowy dochodzi na skutek:
- sporządzenia i podpisania przez strony tekstu Umowy obejmującej ustalenia stron co do warunków sprzedaży Towarów albo
- potwierdzenie na piśmie przez Kupującego warunków zamówienia złożonego przez Kupującego.
- Ustne ustalenia stron lub przedstawicieli stron, dotyczące warunków sprzedaży, nie zawarte w zamówieniu, wymagają potwierdzenia przez osoby upoważnione do reprezentacji stron w formie pisemnej pod rygorem nieważności. Jednak jeżeli Umowa zawarta przez Strony z naruszeniem niniejszego przepisu zostanie przez nie w całości wykonana, wówczas zyskuje ona skutek prawny od chwili jej zawarcia.
- 5. Od daty zawarcia Umowy rozpoczyna się bieg termin do dostarczenia Towaru Kupującemu.
§ 3. Terminy i warunki odbioru Towarów
- Termin dostawy Towarów określa Umowa.
- Termin dostawy ulega przedłużeniu o czas występującej przeszkody, jeżeli:
- opóźnienie jest wynikiem okoliczności, których Sprzedawca nie mógł przewidzieć w chwili zawarcia Umowy,
- opóźnienie jest wynikiem okoliczności niezależnych od Sprzedawcy tj:
- siła wyższa, w tym także; cyklon, powódź, trzęsienie ziemi, erupcja wulkanu, fale wodne o znacznej wysokości,
- wojna, wojna domowa, rewolucja, zamieszki, atak terrorystyczny, strajk, blokady dróg, portów, przejść granicznych,
- wprowadzenie lub zmiana przepisów prawa, które uniemożliwiają Sprzedawcy wykonanie umowy wg stanu prawnego z dnia zawarcia Umowy, w tym; cła zaporowe, embarga, zakazy importu/eksportu.
- opóźnienie jest wynikiem jakiegokolwiek działania lub zaniechania Kupującego.
- O ile Umowa nie stanowi inaczej, dostawa Towarów odbywa się na warunkach EXW (Incoterms 2000) – zakład Sprzedawcy w Rakoniewicach – Polska.
- Strony mogą w Umowie uzgodnić, że za odrębnym wynagrodzeniem Sprzedawca dostarczy Towary do miejsca wskazanego przez Kupującego. W takim przypadku całość kosztów związanych z dostawą, w tym koszty załadunku i wyładunku Towarów, opakowania oraz ubezpieczenia pokrywa Kupujący, przy czym ryzyko przypadkowej utraty lub uszkodzenia Towaru przechodzi na Kupującego z chwilą odbioru Towarów zgodnie z postanowieniami ust. 5. Wybór trasy i środka transportu należy do Sprzedawcy.
- W przypadku wskazanym w ust. 4 Kupujący zobowiązany jest wskazać w Umowie osobę upoważnioną do potwierdzenia odbioru Towarów. W razie niewskazania takiej osoby przyjmuje się, że osoba odbierająca Towar w miejscu wskazanym przez Kupującego jako miejsce dostawy jest uprawniona do jego odbioru. Osoba dokonująca odbioru Towaru w miejscu wskazanym przez Kupującego jako miejsce dostawy powinna pokwitować odbiór czytelnym podpisem oraz wskazać w jakim charakterze dokonuje odbioru (jako Kupujący, jako przedstawiciel Kupującego, jako pracownik Kupującego itp.). W razie wątpliwości Sprzedawca może w każdym przypadku żądać potwierdzenia dokumentem, iż osoba odbierająca Towar jest do tego upoważniona oraz wstrzymać się z wydaniem Towaru do czasu uzyskania takiego twierdzenia. Jeżeli w czasie odpowiednim potwierdzenie takie nie nastąpi Sprzedawca będzie upoważniony oddać Towar na przechowanie osoby godnej zaufania lub też przechować go we własnym zakresie na koszt i niebezpieczeństwo Kupującego. W razie wątpliwości koszty przechowania Towaru ustala się według średnich stawek obowiązujących w miejscu, gdzie Towar był faktycznie przechowywany. W takim przypadku Sprzedawcy przysługuje również od Kupującego zwrot kosztów transportu Towaru do miejsca przechowania.
- Termin dostawy uznaje się za zachowany, jeżeli przed jego upływem Kupujący zostanie powiadomiony o gotowości do wydania Towaru lub Towar zostanie wysłany transportem Sprzedawcy do Kupującego. W razie zaistnienia okoliczności uzasadniających oddanie Towaru na przechowanie zgodnie z treścią ust. 5, Sprzedawcy w żadnym przypadku nie mogą obciążać jakiekolwiek skutki opóźnienia w dostawie Towaru.
- W razie opóźnienia się Kupującego z odebraniem zamówionych Towarów powyżej 10 dni, Sprzedawca niezależnie od ceny, może się domagać od Kupującego zwrotu zryczałtowanych kosztów przechowania Towaru w wysokości 1% ceny nieodebranych w terminie Towarów za każdy dzień opóźnienia następujący po upływie ww. okresu 10-dniowego. Jeżeli szkoda poniesiona przez Sprzedawcę z powyższego tytułu przekracza wysokość zastrzeżonych kosztów zryczałtowanych, Sprzedawcy przysługuje odszkodowania uzupełniające do pełnej wysokości poniesionej szkody.
- W razie bezzasadnej odmowy odebrania Towaru Sprzedawca ma prawo według swego wyboru – domagać się odbioru towaru przez Kupującego i należytego wykonania Umowy, a także żądać pokrycia kosztów przechowania Towaru (ust. 7), albo odstąpić od Umowy i obciążyć Kupującego karą umowną w wysokości 80 % ceny Towaru. W przypadku, gdy szkoda poniesiona przez Sprzedawcę z powyższego tytułu przekracza wysokość zastrzeżonych na tą okoliczność kar umownych, Sprzedawcy przysługuje odszkodowania uzupełniające do pełnej wysokości poniesionej szkody.
§ 4. Rękojmia
- Kupujący, który nabywa Towar w celu nie związanym z prowadzoną działalnością gospodarczą lub zawodową traci uprawnienia z tytułu rękojmi
(niezgodności Towaru z umową), jeżeli nie zgłosi na piśmie wad Towaru w ciągu 2 miesięcy od daty ich wykrycia. - Sprzedawca odpowiada za niezgodność Towaru z Umową jedynie w przypadku jej stwierdzenia przed upływem dwóch lat od wydania tego
Towaru Kupującemu. - Postanowienia niniejszego paragrafu nie mają zastosowania do Kupujących prowadzących działalność gospodarczą, w stosunku do których
rękojmia za wady Towaru zostaje wyłączona.
§ 5. Gwarancja
- Sprzedawca udziela kupującemu 12 – miesięcznej gwarancji jakości na sprzedawany Towar. Bieg okresu gwarancji rozpoczyna się od daty odbioru Towaru przez Kupującego.
- Gwarancja obejmuje jedynie wady Towaru tkwiące w nim w dacie wydania Towaru Kupującemu.
- Gwarancja nie obejmuje wad wynikłych z niewłaściwego użytkowania Towaru, w tym także użytkowania w warunkach odbiegających od normalnych warunków przewidzianych dla eksploatacji danego Towaru, wad wynikłych z ingerencji w Towar przez Kupującego lub osoby trzecie, a także wad powstałych na skutek czynności transportu, załadunku, wyładunku, montażu Towaru przez Kupującego lub osoby trzecie, za które Sprzedawca nie ponosi odpowiedzialności.
- W ramach gwarancji Sprzedawca zobowiązuje się przystąpić do usunięcia wad Towaru w możliwie najkrótszym czasie, nie później jednak niż w terminie 30 dni roboczych od dnia pisemnego powiadomienia o wadzie. W razie wad trudnych do usunięcia lub takich, których usunięcie wiązałoby się z nadmiernymi kosztami, Sprzedawca może według własnego wyboru dokonać naprawy bądź wymienić Towar na wolny od wad.
- Kupujący może żądać wymiany Towaru jeśli był on uprzednio naprawiany co najmniej 5 razy.
- Warunkiem uruchomienia świadczeń gwarancyjnych jest uprzednie złożenie przez Kupującego pisemnej reklamacji. Reklamacja winna być przesłana Sprzedawcy nie później niż w terminie 3 dni od daty ujawnienia wady pod rygorem utraty roszczeń gwarancyjnych dotyczących wad objętych reklamacją.
- Sprzedawca nie ponosi odpowiedzialności za szkody powstałe dla Kupującego na skutek tego, że w trakcie realizacji roszczeń gwarancyjnych (tj. w czasie wykonywania napraw lub w okresie do dnia wymiany Towaru wadliwego na wolny od wad) Kupujący nie mógł korzystać z Towaru.
- Do wad jawnych Towaru nie mają zastosowania terminy gwarancji oraz terminy zgłoszenia wad określone wyżej. Wszelkie wady jawne powinny być zgłoszone Sprzedawcy w terminie trzech dni od dnia odbioru Towaru pod rygorem utraty roszczeń z tego tytułu.
§ 6. Cena sprzedaży i warunki płatności
- Cena za Towary jest określona w Umowie w złotych polskich (PLN) lub w walucie obcej. Cena nie obejmuje jakichkolwiek kosztów w tym w szczególności kosztów ubezpieczenia, załadunku, rozładunku, transportu i ewentualnego opakowania Towarów, jak również podatku od towarów i usług, ceł ani jakichkolwiek innych opłat administracyjnych, chyba że w Umowie wyraźnie postanowiono inaczej.
- W przypadku gdy cena została ustalona w walucie obcej, a zapłata jest dokonywana w złotych polskich, albo też gdy cena jest ustalona w złotych polskich a zapłata następuje w walucie obcej, do rozliczenia transakcji stosuje się średni kurs danej waluty obcej ogłaszany przez NBP na dzień zapłaty wskazany w fakturze VAT.
- Sposób rozliczenia za zakupiony Towar określa Umowa, przy czym dopuszcza się następujące metody rozliczeń:
- przedpłata obejmującą 100% ceny za Towar, uiszczana w przy zawarciu Umowy lub w określonym terminie po dniu zawarcia Umowy lecz
przed dniem wydania Towaru; - zaliczka obejmująca uzgodniony w Umowie procent ceny za Towar, płatna w uzgodnionym terminie przed wydaniem Towaru; płatność
pozostałej części ceny – w terminie uzgodnionym rzez Strony po odbiorze Towaru; - zapłata całości ceny po odbiorze Towaru przez Kupującego, w terminie uzgodnionym przez Strony (jedynie w odniesieniu do stałych
klientów).
- przedpłata obejmującą 100% ceny za Towar, uiszczana w przy zawarciu Umowy lub w określonym terminie po dniu zawarcia Umowy lecz
- Jeżeli Umowa nie stanowi inaczej termin płatności Ceny za Towar wynosi 14 dni od daty wystawienia faktury. Postanowienie zdania pierwszego nie dotyczy faktur dokumentujących zapłatę zaliczek (przedpłat, zadatku itp.). W takim przypadku płatność jest dokonywana w terminie uzgodnionym przez Strony, a Sprzedawca wystawia fakturę na poczet otrzymanej płatności w terminach zgodnych z przepisami o podatku od towarów i usług.
- Kupujący dokonuje zapłaty za Towar gotówką lub w formie bezgotówkowej tj. przelewem bankowym na rachunek bankowy Sprzedawcy wskazany w fakturze lub podany w innej formie przez Sprzedawcę. W przypadku płatności bezgotówkowych za dzień zapłaty uznaje się dzień uznania rachunku bankowego Sprzedawcy. Koszty płatności bezgotówkowych ponosi Kupujący.
- Prawo własności sprzedawanych Towarów, aż do czasu uiszczenia całości ceny przez Kupującego, należy do Sprzedawcy. Z dniem zapłaty całej ceny prawo własności Towaru przechodzi na Kupującego bez konieczności składania dodatkowych oświadczeń woli w tym zakresie.
- W przypadku opóźnienia w płatności ze strony Kupującego, Sprzedawca uprawniony jest do wstrzymania dalszych dostaw do czasu uregulowania przez Kupującego powstałej zaległości.
- Sprzedawca dopuszcza stosowanie indywidualnie uzgodnionych rabatów przy sprzedaży Towaru dla stałych klientów albo dla sprzedaży dużych partii Towaru.
- W przypadku gdy Kupujący posiada siedzibę lub miejsce zamieszkania na terytorium państwa członkowskiego Wspólnoty Europejskiej innego niż Rzeczpospolita Polska, oraz jest zarejestrowany w kraju swego zamieszkania lub siedziby jako podatnik podatku od towarów i usług i posiada numer identyfikacji podatkowej VAT na potrzeby dokonywana transakcji wewnątrzwspólnotowych (Numer VAT UE), , a sprzedaż będzie podlegała opodatkowaniu na terenie Polski stawką podatku VAT wynoszącą 0 %, Kupujący będzie zobowiązany do zapłaty podatku od towarów i usług we własnym kraju, według obowiązującej w tym kraju stawki tego podatku dla danego rodzaju transakcji. Sprzedawca zastosuje stawkę VAT 0% jeżeli przed wystawieniem faktury Kupujący powiadomi go o spełnianiu warunków określonych wyżej, jak również wskaże Sprzedawcy swój Numer VAT UE.
- Kupujący nie ma prawa posługiwania się numerem VAT UE Sprzedawcy, w jakimkolwiek innym celu niż bezpośrednio związany z rejestracją zakupów dokonywanych u Sprzedawcy zgodnie z właściwymi przepisami podatkowymi.
- Jeżeli po zawarciu Umowy ceny surowców używanych do produkcji Towarów ulegną znacznemu podwyższeniu, Sprzedawca będzie miał prawo odpowiednio podwyższyć uzgodnione ceny. Jeżeli w ten sposób miałoby dojść do podwyższenia ceny o więcej niż 10 %, wówczas na podwyższenie ponad ten limity wymagana jest zgoda Kupującego.
§ 7. Odpowiedzialność za szkody
Sprzedawca odpowiada wobec Kupującego z tytułu niewykonania lub nienależytego wykonania umowy tylko za szkody majątkowe wyrządzone
umyślnie i tylko w zakresie strat rzeczywistych.
§ 8. Postanowienia końcowe
- OWS stanowią integralną część Umowy, chyba że Umowa stanowi inaczej. Sprzedawca wydaje Kupującemu OWS przy zawarciu Umowy. Za równoznaczne z wydaniem OWS Kupującemu przyjmuje się wskazanie na piśmie w jaki sposób można się zapoznać z aktualną wersją OWS (np. poprzez podanie adresu internetowego, pod którym OWS zostały umieszczone w Internecie.
- Wszystkie zmiany i uzupełnienia Umowy oraz odstąpienie od niej wymagają formy pisemnej pod rygorem nieważności.
- Prawem właściwym dla sprzedaży Towarów dokonywanej na podstawie Umowy i niniejszego OWS jest prawo polskie.
- Do Umów zawieranych na podstawie niniejszych OWS nie mają zastosowania przepisy Konwencji Narodów Zjednoczonych z dnia 11 kwietnia 1980 r. o umowach międzynarodowej sprzedaży towarów (Dz.U. z 1997 r., Nr 45, poz. 286).
- Kupujący nie może dokonać przelewu swoich praw przysługujących mu wobec Sprzedawcy z tytułu sprzedaży Towaru (bez względu na formę prawną tego przelewu) bez uprzedniej pisemnej zgody Sprzedawcy.
- Kupującemu nie przysługuje prawo rozliczenia ceny należnej do zapłaty za sprzedany Towar w drodze potrącenia z własnymi wierzytelnościami przysługującymi Kupującemu względem Sprzedawcy.
- Ilekroć w Umowie lub niniejszych OWS mowa jest o doręczeniu, należy przez to rozumieć dostarczenie informacji, dokumentu lub innego przedmiotu drugiej stronie umowy osobiście za pokwitowaniem, faxem, lub listem poleconym – w zależności od charakteru dostarczanego dobra i woli strony dostarczającej. Jeśli Umowa lub niniejsze OWS przewidują termin doręczenia, to termin ten jest uważany za zachowany, jeśli przed jego upływem odpowiednio:
- Strona uzyska pokwitowanie osobistego odbioru dokonane przez osobę upoważnioną do odbioru korespondencji;
- zostanie doręczony adresatowi list polecony wysłany przez Stronę; jeśli adresat nie odbierze prawidłowo adresowanej przesyłki przy pierwszej awizacji, lub wcale nie odbierze tej przesyłki, miarodajna jest data pierwszej awizacji, lub
- Strona wyśle dokument faxem na numer faxu drugiej Strony, co będzie w stanie potwierdzić stosownym wydrukiem z aparatu faxowego.
- Kupujący zobowiązany jest poinformować na piśmie Sprzedawcę o zmianie danych adresowych pod rygorem uznania za skutecznie doręczone pism wysłanych listem poleconym pod dotychczasowy adres, z tym zastrzeżeniem, że doręczenie będzie w takim przypadku uznane za dokonane po upływie 30 dni od nadania przesyłki w urzędzie pocztowym.
- Wszelkie spory pomiędzy Sprzedawcą a Kupującym z tytułu niewykonania lub nienależytego wykonania Umowy rozstrzygać będzie sąd powszechny właściwy miejscowo dla siedziby Sprzedawcy, z tym zastrzeżeniem, że w przypadku gdy stroną powodową jest Sprzedawca przysługuje mu prawo skierowania powództwa do sądu właściwego według siedziby Kupującego.
- Niniejsze warunki wchodzą w życie w dn.01.01.2014 i stanowią zastosowanie do umów zawartych po tej dacie.